Przewodnik na Gerlach

O erGUIDE

Wyprawa na Gerlach z zimowym zdobywcą ośmiotysięczników

Ryszard Gajewski – trzeci zimowy zdobywca ośmiotysięcznika na świecie (Manaslu 8163 m. drogą Mesnera). Pierwszy zdobywca Peak 29 (Ngadi Chuli) 7871 m. Zdobywca Cho-Oyu 8201 m. nową drogą.

Uczestnik zwycięskiej zimowej narodowej wyprawy na Mont Everest w 1980 r. Na wyprawie wiosennej z Jerzym Kukuczką w trakcie wytyczania nowej drogi na Mont Everest pokonał barierę skalną na wys. 8200 m. o trudnościach V (do dziś nikt z Polaków nie poprawił tego rekordu). Kierownik wyprawy na Dhaulagiri 8167 m. przerwał wyprawę, aby pomóc ratować Piotra Morawskiego, a później po decyzji rodziny godnie go pochować mimo że cel wyprawy będzie nieosiągalny.

Nasze standardy przewodnickie odpowiadają najwyższym standardom europejskim i światowym w zakresie bezpieczeństwa, wiedzy, etyki, zawodu, doświadczenia, umiejętności, odpowiedzialności. Polska jest od roku 2000 członkiem międzynarodowego stowarzyszenia przewodników wysokogórskich IVBV. Zarówno właściciel firmy erGUIDE jak i jej współpracownicy są członkami IVBV.

Ergaj

Właściciel biura

Ryszard Gajewski „Ergaj” to prawdziwy człowiek gór. Instruktor Alpinizmu PZA, przewodnik UIAGM IVBV, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR oraz himalaista. Autorytet w każdej dziedzinie górskiej działalności. Jego doświadczenie, wiedza i umiejętności wynikają z intensywnej i pełnej wybitnych osiągnięć eksploracji gór, wieloletniej pracy w TOPR a także ciągłego rozwoju. Ma na swoim koncie górskim wyprawy w Andy, Pamir udział w wyprawach himalajskich.

Zimowa wyprawa na Mount Everest
Nowa droga na południowej ścianie Mount Everestu (trudności – V na wys. 8200 m. z Jerzym Kukuczką)
Annapurna 8091 m. Nowa droga na pd. ścianie.
Dhaulagiri 8167 m. 100-lecie TOPR – wiosna 2009 r.

Zdobywca szczytów:

  • PEAK 29 (7871 mnpm – pierwsze wejście z Maciejem Pawlikowskim)
  • Manaslu (8156 mnpm – pierwsze wejście zimowe z Maciejem Berbeką)
  • CHO-OYU (8201 mnpm – wejście nową drogą z Maciejem Pawlikowskim)

Wyszkolił rzesze młodych taterników oraz przewodników alpejskich. Można powiedzieć, że jest jednym z najlepiej wykwalifikowanych przewodników górskich w Polsce. Jest w pierwszej grupie kilkunastu przewodników, którzy wprowadzali Polskę do IVBV/UIAGM – Międzynarodowej Organizacji Przewodników Alpejskich.