wycieczki na gerlach

Wycieczki na Gerlach

Gerlach 2655 m.

Najwyższy szczyt Tatr zdobyty w 1834 r. przez Johanna Stilla przewodnika spiskiego. Wejście drogą normalną piękną i pouczającą od Śląskiego Domu przez tzw. Wielicką Próbę i Przełączkę nad Kotłem. Zejście ze szczytu przez „ Batyżowiecką Próbę” Powrót magistralą do Śląskiego Domu lub Tatrzańskiej Polanki.
Na Gerlach mogą prowadzić turystów tylko przewodnicy alpejscy (IVBV-UIAGM). Jeden przewodnik może zabrać ze sobą 3 turystów, którzy są związani liną z przewodnikiem i w trudniejszych miejscach będą asekurowani.

Trudności techniczne drogi na Gerlach odpowiadają niektórym fragmentom „Orlej Perci” i nie są wyższe.
Do zdobywania szczytu wystarcza obuwie turystyczne do tego coś od deszczu, mały plecak, jedzenie i picie. Należy pamiętać o przygotowaniu kondycyjnym.

Cały sprzęt specjalistyczny dostarcza przewodnik.

Wyjazd z Bukowiny Tatrzańskiej około 4:30, Tatrzańska Polanka 5:30, dojazd do Śląskiego Domu transportem słowackim (cena 20 € tylko do góry.) – wygodniej niż monotonny marsz po asfaltowej drodze przez 2.5 godz.

Średni czas przejścia na szczyt od schroniska to 3-4 godz. Zejście ze szczytu i dojście do magistrali i powrót do Śląskiego Domu, to około 4 godz. Powrót ze Śląskiego Domu do Tatrzańskiej Polanki to 20 € za grupę.
Całość zajmuje około 10-12 godz. W Zakopanem (lub Bukowinie Tatrzańskiej) jesteśmy około 15:00-16:00.

Cena za usługę przewodnicką:
– 2100 zł dla 1-2 osoby

– 2250 zł dla 3 osób (lipiec-sierpień)

Transport PL na trasie Zakopane (lub Bukowina Tatrzańska) – Tatrzańska Polanka – Zakopane (lub Bukowina Tatrzańska) – 150 zł.
Transport SK słowacki na trasie Tatrzańska Polanka – Śląski Dom – T. Polanka – 20 euro od osoby.

Pogoda w Tatrach jest zmienna, a przewodnik nie ma na nią wpływu. Korzystamy tylko ze słowackich i amerykańskich prognoz pogodowych.

Bukowina Tatrzańska, 10.01.2024