Wyprawa na Gerlach – pogoda?

Wyprawa na Gerlach – czy warto śledzić prognozy pogody?

Wyprawa na Gerlach musi być zorganizowana w sposób przemyślany, najlepiej wyruszyć skoro świt, aby spokojnie dotrzeć na szczyt i mieć czas po drodze na odpoczynek. Znaczenie mają oczywiście warunki atmosferyczne, na które bacznie należy zwracać uwagę.

Różnica temperatur między najwyższymi szczytami w górach a dolinami może być znacząca i mocno odczuwalna. Z tego powodu wybierając się w góry, zawsze w plecaku warto mieć coś ciepłego do ubrania. Przydaje się również termos z gorącą herbatą, który pozwoli zagrzać się i uzyskać naszemu organizowani odpowiednią temperaturę.

Temperatura na szczytach

Każdy ma świadomość, że temperatura zmienia się wraz ze wzrostem wysokości. Planując wejście na Gerlach szczególnie ważne jest, aby na ten aspekt zwrócić uwagę, ponieważ będziesz na wysokości 2655 m n.p.m. Według badań temperatura spada średnio o 0.6 st. C. na każde sto metrów w przypadku powietrza wilgotnego lub o 1 st. C. w przypadku powietrza suchego. Spadek ten nie jest odczuwalny aż tak bardzo w niskich górach. Wyraźną różnicę zobaczysz dopiero wybierać szczyt powyżej 2000 m n.p.m., taki właśnie jak Gerlach. Pomimo ostrego słońca może tam być naprawdę chłodno.

Jak można wejść na Gerlach?

Na Gerlach nie ma szlaku turystycznego. Samodzielne podążanie na szczyt może skończyć się tragicznie, dlatego nie należy na własną rękę organizować takiej wyprawy. Jeżeli chcesz stanąć na szczycie tej góry, musisz skorzystać z usługi przewodnika. Za opiekę międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego IVBV, który posiada odpowiednie uprawnienia zapłacimy ok. 1000 zł. Jeden przewodnik może wyprowadzić maksymalnie 3 osoby (jednorazowo płaci się wtedy ok. 1000 zł od całej grupy).

Gerlach z przewodnikiem

Musisz więc wiedzieć, że wejście na Gerlach z przewodnikiem jest jedyną opcją, na jaką możesz się zdecydować, jeżeli chcesz zdobyć ten szczyt. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności martwienia się o pogodę, ponieważ wszystkim zajmie się przewodnik. Zaplanuje wyjście podczas korzystnych warunków atmosferyczny i zapobiegnie wielu niebezpiecznym sytuacjom, które czasem zdarzają się w górach. Gerlach z przewodnikiem jest nie tylko jedyną opcją, ale również najbezpieczniejszą.