Wspinaczka na Gerlach we własnym zakresie?

Czy wspinaczka na Gerlach we własnym zakresie bez doświadczenia to dobry pomysł?

Wycieczki w góry cieszą się ogromnym powodzeniem i są bardzo wciągające. Po kilku wyprawach chce się zdobywać coraz wyższe szczyty. Dlatego wiele osób decyduje się na coś takiego jak wspinaczka na Gerlach? Czy zdobywanie tej góry bez odpowiedniego doświadczenia i przewodnika to dobry pomysł? Odpowiedzią jest zdecydowane nie. I to z kilku ważnych powodów. Każdy z nich podajemy i opisujemy w dalszej części artykułu.

Niebezpieczne wycieczki na Gerlach

Dlaczego wyprawa na Gerlach jest tak pociągająca dla wielu turystów. Przede wszystkim, dlatego, że do pokonania jest 2655 m n.p.m. To już naprawdę znaczna wysokość, która ładnie wygląda we wspinaczkowym CV. Na wyobraźnię działa jeszcze jedna ważna kwestia. Otóż Gerlach to jednocześnie najwyższy szczyt Tatr, całych Karpat oraz Słowacji. Ponadto należy do Wielkiej Korony Tatr oraz Korony Europy. Zatem jego zdobycie jest prestiżowe.

Trzeba jednak pamiętać, że samodzielna wspinaczka na Gerlach nie jest próbą dla każdego. A niestety zdarza się, że turyści po pokonaniu kilku stosunkowo niedużych gór porywają się na opisywany szczyt. Taka podróż może mieć opłakane skutki. Pierwszym z powodów jest niedoszacowanie swoich możliwości. W trakcie podejścia kondycja okazuje się niewystarczająca i pojawia się poważny problem. Nie da się iść dalej i brakuje sił na powrót. To bardzo niebezpieczna sytuacja.

Bezpieczne wejście na Gerlach

Bez doświadczenia zdobytego na górskich szlakach nie należy samemu wybierać się na Gerlach. Dlatego, że błędy pojawiają się już podczas przygotować. Początkujący taternik nie skompletuje odpowiedniego sprzętu. Może się zdarzyć, że wybierze niewłaściwe ubranie. Często też dochodzi do obrania niezbyt dobrej trasy. Nie oznacza to jednak, że wejście na Gerlach jest zarezerwowane tylko dla weteranów wspinaczki.

Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem jest wejście na Gerlach z przewodnikiem. Doświadczoną osobą, która zadba o bezpieczeństwo na szlaku. Sprawdzi sprzęt i ewentualnie go dokompletuje oraz zaplanuje trasę dopasowaną do możliwości turysty. Wyprawa z przewodnikiem jest równie niezapomniana, co samodzielne wejście. I co najważniejsze całkowicie bezpieczna dla niedoświadczonych taterników. A jak wiadomo zdrowie i życie jest najważniejsze.