Wejście na Gerlach – jak przygotować się?

Jak przygotować się na wejście na Gerlach?

Aby wejście na Gerlach było możliwe, przede wszystkim musisz skorzystać z pomocy profesjonalnego przewodnika. Nie ma możliwości, aby wybrać się na ten szczyt samodzielnie. Powodem jest brak wytyczonego szlaku, którym można by było podążać. Tylko przewodnik z odpowiednimi uprawnieniami ma wiedzę i doświadczenie pozwalające na bezpieczne wejście i zejście z najwyższego szczytu Tatr i Karpat.

Trasa zaplanowana przez przewodnika

Bezpieczne wejście na Gerlach gwarantuje pomoc doświadczonego przewodnika, który przygotuje trasę, zaplanuje jej realizację na dzień, w którym warunki atmosferyczne będą sprzyjające. Pomoże, jeżeli zmienią się, a to dzieje się jak w kalejdoskopie w górach. Niektórych sytuacji nie można przewidzieć. Niemniej jednak doświadczony Gerlach przewodnik zachowa zimną krew i spowoduje, że bezpieczne wejście i zejście ze szczytu będzie jak najbardziej możliwe.

Na Gerlach prowadzi kilka szlaków. Jednym z bardziej przyjaznych jest ten zaczynający się przy Dolinie Wielickiej. Wysokość zdobywa się tutaj powoli. Skorzystać możesz z tego wyjścia jednak tylko latem, ponieważ zimą jest trudniejsze i ryzykowniejsze. Zejście natomiast jest możliwe Batyżowieckim Żlebem, przez Batyżowiecką Próbę. Tą trasą wchodzi i schodzi się także zimą.

Czy wejście na Gerlach jest trudne?

Wiele osób bagatelizuje wejście na Gerlach, uznając, że informacje o stopniu trudności są przesadzone. Na pewno dla osób doświadczonych we wspinaczkach górskich oraz, która ma już na swoim koncie wiele zdobytych szczytów, ta wycieczka nie będzie aż tak dużym wyzwaniem. Osoby z mniejszą pewnością siebie, bardziej strachliwe, mogą jednak otrzymać pokaźny zastrzyk adrenaliny.

Trasa na Gerlach wymaga wspinana po łańcuchach, dlatego trzeba mieć przynajmniej minimalne umiejętności w tym zakresie. Właśnie dlatego wejście na Gerlach z przewodnikiem jest tak polecane, ponieważ otrzyma od niego profesjonalną asekurację. Podniesie to poziom bezpieczeństwa pokonywania trasy.

Każdy przewodnik, który przyjmuje zgłoszenie kandydata na wejście na Gerlach pyta, jakie ma on doświadczenie. Ma to na celu zaplanowanie tempa oraz konieczności asekuracji na jak dużej ilości odcinków. Najmniej doświadczeni piechurowi potrzebują znacznie więcej czasu na dotarcie na szczyt. Podobnie jak i z niego zejście, dlatego w tych przypadkach wyprawa na Gerlach trwa znacznie dłużej.