Wycieczki na Gerlach – czy każdy może je organizować?

Kto może zorganizować wycieczki na gerlach?

Przepisy dokładnie regulują, kto może prowadzić turystów na najwyższe szczyty Tatr, gdzie nie ma oficjalnie wytyczonych szlaków turystycznych. Obostrzenie to obejmuje wejście na Gerlach.

Ciągle padają pytania, czy wyprawa na Gerlach jest konieczna z przewodnikiem, czy można zorganizować wejście samodzielnie oraz jakie uprawnienia powinna mieć osoba, która bierze odpowiedzialność za bezpieczne poprowadzenie turystów na sam szczyt. W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat.

Wycieczki na Gerlach – regulacje prawne

Najważniejszym dokumentem regulującym przewodnictwo górskie oraz przewodnictwo wysokogórskie jest Ustawa nr 544/2002 Dz.U. Znajdziesz tu szczegółowe definicje.

Przewodnictwo wysokogórskie ma zastosowanie wtedy, gdy na szczyt nie prowadzą jasno wytyczone szlaki i trasy turystyczne. Działalność tę mogą prowadzić osoby z uprawnieniami, które zostały uznane przez NAHVSR (Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky) za kompetentne.

Kształcenie przewodników wysokogórskich, dzięki którym wyprawa na gerlach może dojść do skutku reguluje Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych nr 570/2007 Dz.U. i jest zgodne ze standardami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Wysokogórskich IFMGA/IVBV/UIAGM.

W internecie dostępna jest również pełna lista przewodników z uprawnieniami, z których usług można skorzystać przy wyprawach wysokogórskich.

Wspinaczka na Gerlach tylko z przewodnikiem

Przepisy Tatr Słowackich jasno określają, że wycieczki na Gerlach są organizowane wyłącznie przez przewodników z odpowiednimi uprawnieniami. Prywatny turysta nie może wejść na szlak samodzielnie.

Przewodnikiem uprawnionym do prowadzenia wycieczek wysokogórskich w Słowacji jest horsky vodca, w Polsce jego nazwa to przewodnik ivbv. Jest to osoba zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Związków Przewodnickich UIAGM/IVBV/IFMGA. Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich można zweryfikować, czy konkretny przewodnik na Gerlach ma uprawnienia, którymi się chwali.

Wejście na Gerlach z przewodnikiem zapewni Ci bezpieczeństwo, otrzymasz wsparcie na najtrudniejszych etapach i spełnisz marzenie o dotarciu na sam szczyt. Warto więc wycieczki na Gerlach organizować tylko pod okiem fachowca.