Udana wyprawa na Gerlach – kiedy?

Kiedy wyprawa na Gerlach będzie najbardziej udana?

Tatry są jednym z najpiękniejszych pasm górskich, dlatego wyprawy w nie są zawsze bardzo udane. Ogromną popularnością wśród zaawansowanych turystów cieszą się wycieczki na Gerlach. Kiedy warto je zaplanować?

Wyprawa na Gerlach – kiedy warto ją zaplanować?

Wspinaczka na Gerlach jest możliwa zarówno latem, jak i zimą, zawsze jednak z przewodnikiem. Może on zaopiekować się jednocześnie maksymalnie 3 osobami, a koszt takiej pomocy to łącznie ponad 1000 zł. Gdy pojawia się ta kwota, zawsze pada pytanie: czy wyprawa na Gerlach jest możliwa bez przewodnika? Absolutnie nie! Na ten szczyt nie ma wyznaczonego szlaku, dlatego tylko certyfikowany przewodnik jest w stanie poprowadzić turystów w bezpieczny sposób na sam wierzchołek. Trasa nie należy do najłatwiejszych, wymaga umiejętności wspinaczkowych, albo przynajmniej asekuracji ze strony osoby doświadczonej.

Wspinaczka na Gerlach w okresie letnim jest zalecana osobom z umiarkowanymi umiejętnościami. Przewodnik musi jednak wiedzieć, jakie zdolności posiadasz, aby we właściwy sposób się Tobą zaopiekować. Nie można kłamać, że ma się już doświadczenie, jeżeli tak naprawdę będzie to nasz pierwszy kontakt ze wspinaczką wysokogórską.

Na pewno nie pożałujesz decyzji. Jeżeli wejście na Gerlach zaplanujesz w okresie letnim, gdy pogoda jest w miarę ustabilizowana, a trasa nie jest pokryta śniegiem.

Nieprzewidywalna pogoda w górach

Gerlach z przewodnikiem może uchronić nas przed niebezpieczeństwem. Pogoda w górach jest bardzo zmienna, szczególnie w tak wysokich partiach, jak Gerlach, który ma 2655 m n.p.m. Niestety ale człowiek jest bezbronny wobec natury, dlatego zanim zaplanujesz wspinaczkę, pamiętaj o bardzo dokładnym sprawdzeniu wiadomości pogodowych. Przewodnik wysokogórski zawsze ma bieżące wiadomości. Posiada informacje odnośnie o nadchodzących burzach, opadasz deszczu, a w razie niespodziewanych zmian w pogodzie wie jak się zachować i zapewnić podopiecznym bezpieczeństwo na szlaku.

Groźne burze oczywiście zdarzają się latem, ale zimą trzeba uważać na lawiny. Nie ma jednoznacznie spokojnego sezonu w górach. Liczy się przede wszystkim rozwaga i podchodzenie do natury z odpowiednim szacunkiem i respektem. Wtedy wejście na Gerlach z przewodnikiem będzie czystą przyjemnością.