Wejście na Mnicha

Mnich – co warto o nim wiedzieć?

Tatrzański Mnich jest jednym ze szczytów, który wzbudza ogromną ciekawość turystów. Wielu z nich, w związku z tym, planuje wejście na Mnicha. Jak się przygotować i co warto o nim wiedzieć? Mnich to szczyt znajdujący się w polskich Tatrach. Ma wysokość 2068 m n.p.m. i znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku. Można obserwować go z brzegu Morskiego Oka. Najsłynniejsza jest jego północno-wschodnia ściana, która opada pionowo 260 m. Jest to także jedna z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach, zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalnych trekkingowców.

Wejście na Mnicha – jak zaplanować?

Znasz już najtrudniejszą drogę na Mnicha. Nie jest to jednak jedyna opcja, którą możesz wybrać. Znacznie łatwiejsza droga wiedzie bowiem przez ścianę zachodnią, od strony Dolniki za Mnichem. W dalszej części przedstawimy kilka przykładów w miarę łatwych tras.
Najlepiej jest jednak zdobywać Mnich z przewodnikiem wysokogórskim. Uprawniony specjalista pomoże Ci bowiem na ten szczyt dotrzeć bezpiecznie. Warto więc z tej opcji skorzystać szczególnie, jeżeli nie masz odpowiedniego górskiego doświadczenia. Zadba o bezpieczne dostanie się na sam szczyt, zapewni asekurację, wskaże odpowiednie chwyty.
Aby samodzielne wejście na Mnicha było możliwe, musisz posiadać zaawansowane umiejętności taternickie w zakresie wspinaczki oraz znać podstawy asekuracji. Przydatna jest także umiejętność zjazdu na linie. Najczęściej na samodzielną wyprawę decydując się turyści po kursie taternickim.

Drogi wspinaczki na szczyt Mnicha

  • Droga „Przez Płytę” posiada stopień II+, a na największą trudność napotkasz podczas trawersu przez płytę. Trasa rozpoczyna się w Mnichowej Przełączce Wyżniej. Na szczycie dostępny jest punkt asekuracyjny.
  • „Droga Robakiewicza” znajduje się na zachodniej ścianie Mnicha. Ma skalę trudności III. Rozpoczyna się u podnóża ściany północno-zachodniej, następnie należy wspinać się przez płytę na sam szczyt.
  • „Droga Klasyczna” – znajduje się na ścianie północno-zachodniej, rozpoczyna się na lewo od Drogi Robakiewicza. Ma skalę trudności IV+, jest idealna dla zaawansowanych wspinaczy.
  • „Droga Orłowskiego” znajduje się na ścianie północno-zachodniej. Ma skalę trudności V. Rozpoczyna się na Dolnych Półkach Mnichowych. Na trasie trzeba spodziewać się bardzo dużej przewieszki.

Zejście z Mnicha zawsze odbywa się poprzez zjazd na linie po ścianie zachodniej. Dlatego niezbędna jest do tego lina o długości minimum 50 m. Jeśli to zbyt mało, można następnym razem pokusić się o wejście na Gerlach.