Gerlach przewodnik – człowiek czy coś do przeczytania?

Gerlach przewodnik – książkowy czy żywy?

Gerlach jest najwyższym szczytem w Tatrach i Karpatach, dlatego każdy miłośnik gór prędzej czy później chce go zdobyć. Nie ma nawet co rozważać, czy na Gerlach przewodnik jest potrzebny. Jest wręcz wymagany, ponieważ na sam szczyt prowadzą nieoznakowane szlaki. Książkowy przewodnik będzie tu więc zupełnie nieprzydatny. Potrzeba profesjonalnego przewodnika, który zadba o bezpieczeństwo i pokieruje całą wyprawą.

Jak zaplanować trasę na Gerlach?

Na Gerlach nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, dlatego wejście na Gerlach trzeba zaplanować z pomocą przewodnika. Ma uprawnienia oraz wiedzę o tym, jak dostać się bezpiecznie na sam szczyt. Musisz mieć jednak świadomość, że na tę wyprawę możesz zdecydować się, gdy już masz w nogach przynajmniej kilkaset kilometrów pieszych wypraw górskich.

Na szczyt prowadzi trasa wymagająca wspinania, ale dzięki asekuracji przewodnika, każdy kto ma kondycję poradzi sobie z tym zadaniem. Nie wolno jednak bać się przewyższeń, stromych podejść. Wycieczki na Gerlach są dostępne dla wszystkich, ale wymagana jest dobra kondycja, aby spokojnie przejść całą trasę.

Na Gerlach przewodnik jest niezbędny, jak już wiesz, a cena za 3 osoby zazwyczaj kształtuje się w zakresie 1000-1200 zł. Zbiórka zwykle jest przy Śląskim Domu, który obecnie pełni rolę hotelu górskiego. Większość przewodników planuje dla turystów wejście z Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę, a zejście do Doliny Batyżowieckiej. Na sam szczyt Gerlacha jest wtedy niespełna 1000 m w pionie.

Czy wyprawa na Gerlach jest bardzo trudna?

Przy każdym tekście dotyczącym wejścia na Gerlach warto zaznaczyć, że taka wyprawa wymaga przygotowania oraz kondycji. Nie ma żadnego sensu umawiać się z przewodnikiem, jeżeli masz zerowe doświadczenie w wyprawach górskich. To naprawdę źle się skończy i będzie zupełną stratą czasu.

Trasa na Gerlach jest wymagająca, ale też nie jest niemożliwa do pokonania, jeżeli zadbało się o kondycję i zdobycie odpowiedniego doświadczenia na szlakach. Jeżeli osoba decydująca się na wyprawę nie miała ze wspinaczką do czynienia, będzie potrzebowała asekuracji na wejściu przy łańcuchach. O bezpieczeństwo zadba jednak Gerlach przewodnik, dlatego nie ma się czego obawiać.

Każdy przewodnik dostosuje tempo oraz zakres asekuracji do doświadczenia turystów, których ma pod opieką. wyprawa na Gerlach jest dzięki temu zawsze bezpieczna.