Majówka – wejście na Gerlach z przewodnikiem?

Na majówkę na Gerlach?

W długi weekend majowy wielu Polaków zapewne wybierze się w polskie góry. Może warto w tym sezonie podjąć wyzwanie i zdecydować się na wejście na Gerlach z przewodnikiem? Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby to zrobić.

Jak zaplanować wejście na Gerlach?

Wejście na Gerlach z przewodnikiem warto rozpocząć z miejscowości Tatrzańska Polana i kierować się do schroniska Śląski Dom. Trasa zajmuje 2 godziny i jest dość łatwa, ze względu na brak trudności na szlaku. Kolejna część trasy prowadzi przez Dolinę Wielicką, głównie pod górę. Zielony szlak prowadzi nas na Polski Grzbiet. Po drodze mijamy Wieczny Deszcz. Tutaj powoli kończy się znakowany szlak, gdy docieramy do wylotu Wielickiego Żlebu, przy wschodniej ścianie Gerlacha. Niezbędna jest tutaj już pomoc przewodnika, który pomoże pokonać najtrudniejsze fragmenty trasy.

Trasa na Gerlach z tego miejsca będzie prowadziła przez tzw. Wielicką Próbę. Wymagana jest od nas wspinaczka, zastosowanie uprzęży i lin. Trzeba przygotować się na naprawdę strome podejście, jednak do dyspozycji są łańcuchy i klamry, dlatego można się nimi wspomagać. Wszelkie trudy, które napotkamy po drodze złagodzi przepiękny widok rozpościerający się z wierzchołka Gerlacha.

Król Karpat w zasięgu Twoich możliwości

Wejście na Gerlach z przewodnikiem jest jedyną opcją, na którą możesz się zdecydować. Nie można zorganizować wycieczki na Gerlach bez profesjonalisty, z uwagi na brak oznaczeń szlaków już od pewnego momentu. Zresztą każdemu przyda się wsparcie w trakcie wspinaczki.

Na pewno, jeżeli masz już spore doświadczenie w wyprawach górskich, na Twojej liście obowiązkowo musi znaleźć się Gerlach. Warto pamiętać, że wybierając się w góry Słowacji, dobrze jest mieć wykupione ubezpieczenie od kosztów akcji ratowniczej. Są to bardzo duże sumy, a jednak w górach może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji.

Z pewnością wyprawa na Gerlach będzie fantastyczną przygodą, którą przeżyje się w trakcie majówki. Warto na tak ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu zdecydować się. Przełoży się to na zgromadzenie wielu fantastycznych wspomnień.

Pamiętaj jednak, aby zaplanować te wyprawy jedynie wtedy, gdy warunki pogodowe będą na to pozwalały. Uzyskać można w ten sposób ogromną przyjemność z wyprawy.