Wejście na Gerlach zimą

Czy wejście na Gerlach zimą jest możliwe?

Pragniesz przeżyć niesamowitą przygodę górską? Umów się na wejście na Gerlach z przewodnikiem. Nie pożałujesz!

wyprawa na Gerlach w zimowej scenerii to prawdziwa przygoda, którą powinien przeżyć każdy Tatromaniak. Trzeba jednak przygotować się na bardzo trudne warunki atmosferyczne, mieć świetną kondycję, dobrze zaopatrzony plecak. Nie jest to wyprawa dla amatorów, a jedynie dla doświadczonych piechurów.

Wycieczki na Gerlach zimową porą

Gerlach, czyli szczyt o wysokości 2655 m, położony na bocznej grani Tatr Wysokich zachwyca o każdej porze roku. Zimą turyści mogą liczyć na niesamowite widoki ośnieżonych wokół szczytów górskich. W związku z tym, że jest to najwyższa góra w Tatrach i całych Karpatach, wyjście na nią jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem. Nie ma wyznaczonych ściśle tras, dlatego wejście na Gerlach w innym przypadku jest niemożliwe, z uwagi na bardzo łatwe pogubienie trasy.

Wspinaczka dostarcza niesamowitych wrażeń. Przechodzi się przez malowniczą Dolinę Wielicką oraz trzeba pokonać pozaszlakową wspinaczkę na szczyt. Warto się pomęczyć, ponieważ czekają na nas niesamowite widoki: panorama Tatr w całej okazałości.

Co zabrać na zimowe wejście na Gerlach?

Twój strój powinien składać się z trzech warstw:

  • bielizny termicznej,
  • odzieży termicznej,
  • ciepłej kurtki.

Istotną częścią garderoby są skarpety, których zadaniem jest ochrona stóp przed wyziębieniem, a także przed otarciami. Dobrze dobrane umożliwią wygodne pokonywanie nawet najtrudniejszej trasy.

Twój strój na wejście na Gerlach powinien również obejmować rękawice, czapkę oraz komin. Nie zapominaj także o dobraniu zimowego obuwia, nieprzemakalnego i gwarantującego komfort termiczny. Podeszwa powinna być antypoślizgowa.

Wyprawa na Gerlach nie może odbyć się bez raków. Trasa może być na wielu fragmentach oblodzona. Weź ze sobą także stuptuty, czyli tuby z materiału, które ograniczają ryzyko wsypywania się śniegu do butów. Pokonywanie dużych zasp stanie się dzięki temu dużo bardziej komfortowe.

Zimą możesz zabrać ze sobą w góry także kije trekkingowe, który w zasadzie o tej porze roku są znacznie bardziej potrzebne niż latem. Ułatwiają pokonywanie zasypanych śnieżnych tras i stanowią dodatkowe oparcie na śliskiej powierzchni.