Wrzesień i Gerlach z przewodnikiem

Gerlach z przewodnikiem pod koniec września. Co warto wiedzieć?

Kochasz Tatry? Chcesz zdobyć najwyższy znajdujący się w nich oraz całych Karpatach szczyt mający 2655 m n.p.m.? Nie ma żadnych problemów, aby to marzenie spełnić. Musisz się jednak odpowiednio przygotować. Ponadto, wyłącznie wejście na Gerlach z przewodnikiem jest możliwe, ze względu na brak znakowanego szlaku turystycznego i duże prawdopodobieństwo pogubienia się po drodze.

Dlaczego wejście na Gerlach warto zaplanować pod koniec września?

Pogoda w górach bywa kapryśna, szczególnie w okresie letnim. Częste burze, ulewne deszcze stwarzają bardzo trudne warunki do górskich wypraw. Pod koniec września pogoda nieco stabilizuje się. Jest chłodniej, zjawiska atmosferyczne nie są już tak gwałtowne. Planując wejście na Gerlach z przewodnikiem pod koniec września, podejmujesz bardzo dobrą decyzję. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że ze względu na pogodę wycieczka zostanie odwołana. Po drodze również nie trzeba obawiać się groźnych wyładowań atmosferycznych.

Dlaczego wspinaczka na Gerlach jest tak kusząca dla wielu Tatromaniaków?

Gerlach, który ma 2655 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Tatr oraz Karpat. Należy do Korony Europy oraz Wielkiej Korony Tatr. Masyw składa się z kilku wierzchołków. Od południowego zachodu góruje nad Doliną Wielicką, od północnego wschodu nad Doliną Batyżowiecką.

Wyprawa na Gerlach dostarcza niesamowitych wrażeń, przede wszystkim ze względu na wspaniałe widoki. Dla miłośników gór jest to największa nagroda, jaką można otrzymać po trudach doświadczonych w trakcie wędrówki. Samo wejście na Gerlach z przewodnikiem jest ogromnym przeżyciem, wiąże się z niesamowitą przygodą.

Najczęściej wycieczki na Gerlach rozpoczynają się od przejścia malowniczą Doliną Wielicką. Następnie trzeba przygotować się na pozaszlakową wspinaczkę. Właśnie dlatego niezbędny jest przewodnik na Gerlach. Wskazuje, którą trasą należy podążać, pomoże w przypadku trudności podczas pokonywania kolejnych grani. Zapewni maksymalne wsparcie, niezbędne do bezpiecznego dotarcia na szczyt. Z pewnością świetnie zorganizowaną wyprawę każdy turysta będzie wspominał jeszcze przez długi czas.

Wspinaczka na Gerlach charakteryzuje się wysokim stopniem trudności, wymaga doświadczenia górskiego. Oczywiście pomoc przewodnika jest sporym ułatwieniem, ale bez odpowiedniego przygotowania fizycznego uczestnika wyprawy, na niewiele się zda.

Trening wysiłkowy, regularne wizyty na siłowni oraz wzmacnianie całego swojego organizmu to niezbędne aspekty, na które musisz zwrócić uwagę, jeżeli planujesz wejście na Gerlach z przewodnikiem.